Mały promień radości

Jedź pomaluj im świat na żółto i na niebiesko, niech na niebie stanie tęcza malowana twoją kredką… „ 

Takie życzenia otrzymałem przed wyjazdem na misje. Choć kolorów u podnóża And nie brakuje, to obecnie jest … szaro.  I to nie z powodu pogody, ale z powodu sytuacji w której znaleźli się Peruwiańczycy. W Polsce większość już zapomniała o tym czym jest covid19, jednak tutaj sytuacja jak na razie się nie poprawia, wręcz przeciwnie. W dalszym ciągu dziennie przybywa ok. 3,5 tys. zachorowań. Z powodu ograniczeń sporo osób ma problem z pracą czy sprzedażą bananów, które są ich jedynym źródłem dochodów. 

Prezydent Perú obiecał każdej ubogiej rodzinie bon w postaci 360 soli, czyli niecałych 400zł. To była radosna wiadomość dla naszych parafian, przysługiwała ona dla 80% rodzin z Puerto Ocopa. Aby odebrać przysługujący bon należało udać się do miasteczka położonego godzinę od nas. Po pokonaniu trudności z brakiem komunikacji okazało się, że 100 rodzin nie otrzymało pomocy. Dlaczego? Niestety w krajach rozwijających się to co powinno być funkcjonuje połowicznie a bardzo często tylko w teorii i na papierze. 

Dzięki Waszej pomocy  udało nam się przygotować paczki z żywnością dla najbardziej potrzebujących. Ryż, sól, olej, mleko, cukier, konserwy to może wydawać się niewiele, ale w obecnym czasie to naprawdę dużo. Kilkanaście dni przed zamknięciem poczty w Peru, dotarło do mnie kilka paczek z pluszowymi zabawkami oraz przyborami szkolnymi. Niektóre z dzieci pierwszy raz widziały na oczy pluszaki. Obecnie, kiedy nigdzie nie wychodzą, nie spotykają się w szkole była to dla nich bardzo miła niespodzianka. 

Dziś wszyscy czekają na wynik wyborów, jednak niezależnie od tego kto wygra warto czynić dobro tam gdzie jesteśmy 😉 Hejt i wojenki internetowe niczego nie zmienią. A dobro pozostanie 🙂 Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim, którzy wspierają Misję u Bram Amazonii w Puerto Ocopa, 18 lipca  odprawię Mszę Świętą w Waszej intencji.   

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email