IMG_1567

O jednej z kaplic..

Palmashto to jedna z wiosek w naszej parafii która, została dotknięta przez trzęsienie ziemi. Choć wszystko już zostało posprzątane to szczególnie przejmującym widokiem jest przednia ściana z kaplicy. Została ona wybudowana przez Hiszpanów, którzy 100 lat temu rozpoczęli ewangelizować w tej części Peru. Wtedy jeszcze nie zdawali sobie sprawy z tego, ze budynki muszą być zaprojektowane tak, aby były odporne na wstrząsy sejsmiczne, dlatego tez kaplica powstała tak jak każdy inny budynek, który powstawał w Europie.

Peruwiańczycy żyją w terenie sejsmicznym, a trzęsienia ziemi rozróżniają na „temblo” i „terremoto”. To pierwsze jest gdy ziemia się trzęsie do 5 stopni w skali Richtera, a to drugie powyzej.


Choć wszelkiego rodzaju wstrząsy zdarzają się dosyć często, nie oznacza to ze Peruwiańczycy przyzwyczaili się do nich. Za każdym razem kiedy mocniej trzęsie się ziemia, ludzie w panice wybiegają na ulice a jeśli jest to w nocy ludzie bardzo często nie wracają do domów i zostają na ulicach do samego rana.

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email