Misja w Puerto Ocopa została założona przez oo. Franciszkanów w 1918 roku. Zakonnicy wyruszali pieszo z Santa Rosa de Ocopa ewangelizując peruwiańskie Andy oraz Amazonię. Obecnie jest to około 8 godzin jazdy samochodem. Miejscowość, w której stacjonujemy nie jest duża, ale za to jest to strategiczne miejsce do ewangelizacji parafii ponieważ łączą się tutaj trzy rzeki Ene, Panga i Tambo, dzięki którym można dotrzeć do wiosek, które są położone wzdłuż nich. 

Rzeka Ene jest bardzo znana, ponieważ tworzy strefę VRAEM (Valle de los Rios Apurimac, Ene i Mantar) czyli strefę w dolinie rzek Apurimac, Ene i Mantaro. Swoją sławę zawdzięcza … narkotykom, a dokładniej kokainie którą to tutejsze kartele produkują na szeroką skalę i transportują łódkami oraz awionetkami. Obecnie wzdłuż rzeki Ene zabroniony jest ruch wodny właśnie z powodu transportu narkotyków. 

Do naszej parafii należy 70 wiosek, tylko do 30 z nich można dojechać samochodem. Do pozostałych można dopłynąć jedynie łódką. Przy parafii pracują siostry zakonne ze zgromadzenia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, które prowadzą szkołę oraz przyparafialny internat dla dzieci z ubogich rodzin. Jest to dla nich jedyna szansa, żeby móc zdobyć wiedzę oraz zjeść trzy posiłki dziennie. Przed nami jest wiele do zrobienia. Na pierwszym miejscu jest ewangelizacja, poszukiwanie animatorów we wioskach oraz gruntowny remont kościoła parafialnego czy “zielonego domu” w którym mieszkają nauczyciele. Niestety narazie zmagamy się z epidemią oraz ograniczeniami z nią związanymi.