IMG_3535 2-kopia

Indiańskie Boże Narodzenie

Święta u Bram Amazonii są zupełnie inne niż w Polsce. Nikt nie spodziewa się śniegu, ponieważ teraz trwa pora deszczowa. Drogi po, których się przemieszczamy są szutrowe, dlatego też nie do wszystkich wiosek można dotrzeć, właśnie z powodu błota, spadających kamieni, czy wezbranych potoków. 

 

 

Najbardziej rozpoznawalnym symbolem świąt to gorąca czekolada i „panetón”, czyli słodka bułka która nadzieniem przypomina nieco naszego polskiego keksa. Teraz kiedy odwiedzamy wioski i odprawiamy nabożeństwa Słowa Bożego, przyjeżdżamy właśnie z gorącą czekoladą i panetonami oraz zabawkami dla dzieci. Może wydawac się to niewiele, ale dla ludzi, którzy na co dzień jedzą jukę, banany wraz z insektami oraz od czasu z mięsem to naprawdę dużo. Te skromne zabawki to jedyne prezenty jakie mogą otrzymać dzieci w czasie świąt. 

 

 

Choć tradycje peruwiańskie są zupełnie inne niż polskie, to ten czas jest naprawdę niezwykły. Nie ma nic piękniejszego niż dzielenie się radością z tego, że Bóg przyszedł na świat i jest z nami.  I tego życzę Wam wszystkim   

 

 

Poniżej kilka zdjęc, które udało nam się zrobić akurat w te dni, kiedy nie padał deszcz. 

Udostępnij

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on print
Share on email